Jak przygotować się do ciąży

Rodzicielstwo jest obecnie jednym z głównych tematów. Państwo na ile potrafi próbuje zachęcać ludzi do zakładania licznych rodzin. Na ile mu się to udaje pozostawię do osobistej oceny – wywołało to niejedną burzliwą dyskusję. Niemniej jednak ja chciałabym zachęcić do przygotowania się do ciąży.

W zasadzie jeśli się nie przygotujecie świat się nie zawali, prawdopodobnie urodzicie zdrowe dziecko, a nawet najbardziej przemyślane przygotowania nie zapewnią wam 100% zdrowego dziecka.

Co w takim razie daje nam przygotowanie się do ciąży? – Daje nam większą świadomość tego co się z nami dzieje, co dzieje się w nas. Ciąża dla organizmu kobiety jest dużym obciążeniem, dlatego warto aby kobieta zachodząc w ciążę była w dobrej kondycji.

I skoro o kondycji mowa. Trochę ruchu, gimnastyki byłoby wręcz wskazane. Warto aby aktywność była kontynuowana w ciąży. Oczywiście jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań. Może w waszym mieście są nawet zajęcia dla kobiet w ciąży, warto je rozważyć.

Ale wróćmy do początku. Aby zajść w ciążę przede wszystkim trzeba odstawić antykoncepcję. W przypadku prezerwatyw czy innych zabezpieczeń używanych tylko w czasie stosunku to nie problem. Jednak w przypadku antykoncepcji hormonalnej sprawa jest trudniejsza. Po odstawieniu pigułek zaleca się odczekanie co najmniej trzech miesięcy aby organizm wrócił do „normy”. Niestety po odstawieniu hormonów zdarzają się początkowo cykle nieregularne, bezowulacyjne lub ze skróconą fazą lutealną co utrudnia zajście w ciążę. Czasami zdarza się że nawet przez rok gospodarka hormonalna nie stabilizuje się, a bywa i tak że potrzebna jest interwencja lekarza. Na szczęście lekarz w ciągu kilku miesięcy może odnaleźć problem i zalecić odpowiednie leczenie.

Dla zdrowia dziecka warto też zrezygnować z popularnych używek. Chodzi oczywiście o narkotyki, alkohol i papierosy. Ale to nie wszystko. Ile z nas kocha słodycze? Warto je ograniczyć ze względu na cukier zarówno dla naszego zdrowia jak i zdrowia naszego dziecka. I kawa, wiem, trudno niektórym bez niej żyć. Żeby panie nie czuły się męczennicami dodam że to samo dotyczy przyszłych tatusiów. Wszelkie używki mają bardzo zły wpływ na jakość nasienia, więc może czas na solidarne rzucenie palenia, albo odwyk od słodyczy?

Skoro już piszę tatusiach to nie sposób wspomnieć o diecie. Obydwoje rodziców powinno zadbać o zdrowe odżywianie się. Wcale nie piszę o jakiejś drakońskiej diecie odchudzającej. Ba, odchudzanie na siłę też nie jest wskazane. Jak coś robić to z głową. No więc dieta ma być po prostu zdrowa. Zdrowa czyli jaka? Przede wszystkim urozmaicona, jemy wszystko tylko z umiarem i staramy się nie być monotonni. Dobrze kiedy pory posiłków są uregulowane – jemy o stałych porach a przerwy między posiłkami to 3-5 godzin, no i nie objadamy się przed snem. Na oboje przyszłych rodziców to będzie miało dobry wpływ, a także razem raźniej zmieniać nawyki żywieniowe jeśli dotychczasowe mają jakieś niedociągnięcia 🙂

Jeśli nie robiliśmy tego wcześniej to może najwyższa pora na przegląd techniczny? Wizyta u stomatologa przed ciążą jest łatwiejsza niż w trakcie a czasami bywa że w czasie ciąży zęby się psują więc jeśli zaczniemy ze zdrowym zgryzem będzie mniej szkód. W ciąży znieczulenie jest mniej wskazane ale jak nie ma wyboru to oczywiście dozwolone, więc bez obaw jeśli nie zdążycie zębów zawczasu wyleczyć nadal można je leczyć i wcale nie czekać do porodu. Po porodzie czasem może nie być już co ratować. Warto też odwiedzić ginekologa, wykonać zaległą cytologię i badanie czystości pochwy, a także USG narządu rodnego. No i skoro już oblegamy lekarzy to przydałoby się również badanie krwi.

  • Morfologia – ponieważ w przypadku np. niedokrwistości warto o poprawę wyników zadbać przed ciążą.
  • Nie zaszkodzi zbadać poziom glukozy we krwi, chociaż nawet pomimo dobrego wyniku nie wyklucza to cukrzycy ciążowej. Jednak jeśli przed ciążą mamy złe wyniki trzeba najpierw wyrównać poziom cukru a potem starać się o potomka.
  • Grupa krwi i czynniki RH – chociaż w sumie można je wykonać również w ciąży
  • Poziom hormonów tarczycy – zbyt niski może utrudniać zajście w ciążę lub powodować poronienia, z kolei zbyt wysoki może spowodować przedwczesny poród.
  • Test na obecność wirusów toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii – Zakażenie w ciąży może mieć tragiczne skutki. Jeśli nie zdążysz to badania na pewno będą wykonane w ciąży.

Mam nadzieję że nie wywołam tym kolejnej burzy ale kobiety które nie przechodziły jeszcze różyczki powinny rozpatrzyć szczepienie, jednak po szczepieniu należy odczekać trochę z zajściem w ciążę. W ogóle warto uzupełnić brakujące szczepienia, chociażby WZW typu B. Oczywiście decyzja o tym jest indywidualną sprawą każdej kobiety.

Na pewno czekacie kiedy powiem o witaminach. Bo przecież to pierwsze o czym mówi się planując ciążę. Dlatego właśnie piszę o tym na końcu. Jak ktoś nie dotrwa do końca to nic nie stracie bo pewnie o tym wie. Otóż zaleca się branie kwasu foliowego. Watro też w przypadku braków w diecie uzupełniać kwasy Omega, a w okresie mało słonecznym posiłkować się witaminą D. Wystawianie na słońce skóry pokrytej kremem z filtrem w tym przypadku jest równoznaczne z potrzebą zażywania wit, D także w okresie dużego nasłonecznienia 😉 Osobiście uważam że uzupełnienie witamin należy skonsultować z lekarzem który widząc nasze wyniki oceni czego nam potrzeba. A i tak najlepsze dla nas są witaminy zawarte w pożywieniu więc należy wrócić do punktu o zdrowym odżywianiu 🙂

No i wspomniałam przed chwilą o lekarzu. Dobrze kiedy już przed ciążą zdecydujemy się jaki lekarz poprowadzi naszą ciążę. A może zdecydujecie się na położną? Warto zastanowić się nad tym już wcześniej. Nie będziemy mieć potem problemu z szukaniem lekarza i wybieraniem na chybił trafił tego który ma najbliższe terminy.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.