Przygotowania do karmienia piersią

W zasadzie do udanego karmienia piersią nie potrzeba niczego. Jednak ze względu na to, że wielu kobietom nie udaje się karmić z różnych przyczyn -producenci prześcigają się w reklamowaniu cudownych wynalazków, które niby mają pomóc.

Przygotowania do karmienia piersią

należy zacząć od zastanowienia się jak chcemy karmić. Każda kobieta ma prawo sama zdecydować w jaki sposób chce karmić. Nie będę dzisiaj pisać o zaletach karmienia piersią. Skupię się raczej na tym jak się do karmienia piersią przygotować.

Po pierwsze i najważniejsze!

Nastawienie! Nie żadne „jak się uda to będę karmić”, „chciałabym karmić”, „jak będę mieć mleko to będę karmić”. Jeśli chcecie karmić piersią to już przed porodem mówcie sobie i osobom was otaczającym „Będę karmić piersią”.

Jeśli wy w to wątpicie to co dopiero inni. Każda kobieta może karmić piersią. Niestety w dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na różne przeszkadzacze w laktacji. Ciotki dobra rada itp.

Po drugie

Polecam zapoznać się z książkami o laktacji. Fajna lektura na czas ciąży 😉

np.

  • Karm mamo
  • Po prostu piersią
  • Warto karmić piersią

i wiele innych ciekawych pozycji 🙂

Dużo ciekawej wiedzy można też znaleźć w internecie. Są tematyczne grupy na facebooku. Warto zorientować się czy istnieje lokalna grupa wsparcia karmienia piersią, albo utrzymywać kontakt z dziewczynami ze szkoły rodzenia. Rozmowa z inną mamą, która wie co czujemy bo też karmi piersią bardzo pomaga.

Po trzecie

Pierwsza pomoc. Chodzi mi tutaj o kontakt do doradcy laktacyjnego z najbliższej okolicy i leksykon leków które możemy brać w trakcie laktacji.

Doradcę Laktacyjnego możemy szukać na stronie Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych oraz na stronie Centrum Nauki o Laktacji (warto szukać na obydwu ponieważ listy nie pokrywają się)

W Śremie doradcami laktacyjnymi są dwie położne środowiskowe: Henryka Mośkowiak i Grażyna Kasprzak.

Oprócz namiarów na doradcę laktacyjnego warto wiedzieć gdzie można znaleźć laktacyjny leksykon leków.

Warto też zorientować się wśród rodziców z większym doświadczeniem, który pediatra w okolicy jest nastawiony na wspieranie mam karmiących piersią, ponieważ nadal zdarzają się tacy których wiedza laktacyjna nie była odświeżana od kilkudziesięciu lat. Poza tym nie oszukujmy się, na studiach niewiele są uczeni o laktacji.

Jeśli nie potrzebujecie pomocy medycznej jaką oferuje Doradca Laktacyjny, a zamiast tego macie potrzebę po prostu pogadać czy dowiedzieć się czegoś ciekawego o laktacji możecie skontaktować się z lokalnym Promotorem Karmienia Piersią. Wielu z nich prowadzi lokalne grupy wsparcia, bądź prowadzi je pod szyldem ogólnopolskich akcji takich jak np. Mlekoteka.

Po czwarte

Podczas przygotowania do karmienia piersią warto zapoznać się z ofertą laktatorów. Zapoznać się z opiniami na temat różnych modeli. Ale poszukiwanie odpowiedniego należy zacząć od ustalenia czego potrzebujemy. Innego laktatora potrzebuje mama która potrzebuje go, aby odciągnąć pokarm raz na jakiś czas – wtedy wystarczy tańszy model ręczny. A innego mama, która odciągać zamierza regularnie ze względu na pracę, studia czy cokolwiek innego – wtedy lepiej sprawdzi się model elektryczny.

Nie wskazane jest kupowanie laktatora przed porodem. Po pierwsze nie wiadomo czy będzie w ogóle potrzebny. Osobiście posiadam już dwójkę dzieci i jeszcze nie korzystałam z laktatora. Poza tym siarę lepiej odciągać ręcznie ponieważ są to dosłownie krople, a każda cenna jak złoto. Stosując w takiej sytuacji laktator powodujemy, że siara zalega w laktaotrze i po  prostu się marnuje. Po drugie kiedy przebywamy na oddziale – powinien być dostępny laktator klasy szpitalnej – o wiele bardziej wydajny niż te domowe. Jeśli po wyjściu ze szpitala laktator jest nadal potrzebny to można skorzystać z wypożyczalni laktatorów lub zamówić przez internet. Jeśli zawczasu przygotujemy sobie ofertę laktatora, który nas interesuje to zamówienie go to chwila, a kurier powinien go dostarczyć w ciągu dwóch dni.

Po piąte

Szczególnie na początku przydają się wkładki laktacyjne. Wielu kobietom po unormowaniu się laktacji są już niepotrzebne. Osobiście do samego końca zawsze musiałam korzystać z wkładek, ale prawdopodobnie jestem sobie sama winna ponieważ karmiłam tą piersią którą było mi bardziej poręcznie – czasami przez większość dnia jedną, zaniedbując drugą.

Popularne są obecnie wkładki jednorazowe. Ja chwalę sobie wielorazowe, szczególnie zaraz po porodzie, kiedy mama i dziecko dopiero uczą się karmienia i piersi mogą być bolesne. Miękka bawełna w zetknięciu z brodawką jest niesamowicie przyjemna w dodatku – sztuczna warstwa chłonna jednorazówki nie daje takiego uczucia. Zapas wkładek wielorazowych mam po poprzednim dziecku, aczkolwiek planuję zaszaleć i dokupić jeszcze jakieś lepszej firmy.

Po szóste

Planuję po porodzie wypróbować muszle laktacyjne. Zamiast wchłaniać nadmiar mleka, w muszli laktacyjnej mleko się gromadzi, a brodawka nie ociera się o ubranie. Wieść niesie, że trzeba uważać przy pochylaniu się ponieważ wtedy zebrane mleko lubi się wylać. Z niektórych muszli mleko można zlewać do kubeczka i zostawić dla dziecka na czas jak nas nie będzie, albo przelać do kubeczka dla starszego dziecka.

Po siódme

Miejsce do karmienia. Musi być bardzo wygodne ponieważ szczególnie na początku spędza się tam wiele czasu. Warto aby był łatwy dostęp do butelki z wodą i jakiejś lekkiej przekąski. Czasami dziecko nawet jak zaśnie na piersi nie pozwala się odłożyć i mama ma przymusową dłuższą przerwę. Lepiej żeby takie miejsce było przygotowane do tego, aby móc bezpiecznie zdrzemnąć się z dzieckiem. Nie narzekajcie, że nic w tym czasie nie zrobicie. Wy też potrzebujecie snu i odpoczynku. Warto zaopatrzyć się w jakieś poduszki. Wiele osób chwali sobie rogale do karmienia. Dużo pozytywnych opinii słyszałam też o dużych rogalach do spania. Jeśli nie potrzebujecie ich tym lepiej. Jak będziecie karmić w parku to żadnej poduszki do pomocy nie będziecie mieć.

Pozycje opisane w podręcznikach są po to abyście miały jakąś wiedzę jak zacząć karmienie. Później same znajdziecie sobie odpowiednią pozycję – niekoniecznie podręcznikową- ale taką która będzie najbardziej odpowiadać wam i waszemu dziecku. Prawdopodobnie w zależności od wieku dziecka pozycja będzie ewoluować, a wy będziecie wykazywać się coraz większą kreatywnością.

Po ósme

Przemyślcie jak będziecie ubierać się do karmienia. Obecnie jest duży wybór specjalnych ubrań do karmienia – cena też jest bardzo specjalna. Jeśli macie znajomą krawcową możecie z nią porozmawiać o tym czy wasze dotychczasowe ubrania można jakoś lepiej dostosować do karmienia.

A może wcale nie potrzebujcie specjalnej garderoby? Może wystarczy bluzka czy sukienka z większym dekoltem – dziecko i tak zakrywa większą część piersi głową – a jeśli czujecie się skrępowane to można okryć się tetrą czy innym wynalazkiem do tego przeznaczonym. Druga opcja to bluzki które podnosimy do góry. Wtedy sukienki odpadają z wiadomych przyczyn. Jeśli wstydzicie się waszego brzuch po porodzie to możecie nosić pod spodem jakąś koszulkę na brzuch która nie przykrywa piersi.

 

I na zakończenie piosenka którą uwielbiam. Mój starszy syn znał ją na pamięć kiedy karmiłam młodszego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.