„Poród w ekstazie”

Miałam niesamowitą przyjemność uczestniczyć w projekcji filmu „Poród w ekstazie”. Myślę że warto obejrzeć go przed porodem.

Po raz kolejny należy się zastanowić kto rodzi. Kobieta czy personel?

Personel szpitala jest bardzo potrzebny w sytuacjach ratowania życia. Kiedy poród przebiega nie tak jak powinien ich interwencja jest niezbędna. Jednak bądźmy świadomi że kiedy poród przebiega prawidłowo nie ma potrzebny interweniowania. Niestety procedury szpitalne są jakie są, a lekarze nie mogą ryzykować i często ingerują w przebieg porodu za szybko. W ogóle ocena czy już trzeba kobiecie pomóc czy jeszcze nie jest bardzo trudna i u różnych kobiet może być inna.

Przeraził mnie moment kiedy lekarz wydobył dziecko próżnociągiem. Nie ze ze względu na próżnociąg – on nieraz jest niezbędny. Przeraziło mnie to jak trzymał dziecko. Patrzyłam na to jako matka. Bałam się że dziecko wypadnie. Z resztą taki sam strach czułam kiedy po porodzie codziennie rano położne myły moje dziecko. Dla nich było to naturalne – dla mnie jako świeżo upieczonej mamy przerażające.

W ogóle czuję potrzebę żeby pokazać kobietom poród oczami lekarza – oni go widzą zupełnie inaczej niż my. Nie da się określić które podejście jest lepsze. Bo każde jest charakterystyczne dla danej grupy społecznej 🙂 Jednak zrozumienie siebie wzajemnie mogłoby wiele zmienić.

Dla niektórych kobiet próżnociąg jest powodem do przeklinania lekarza jaki on zły jest i niedobry i że przyjemność sprawia mu jej ból. Dla lekarza jest to sposób aby pomóc przyjść na świat dziecku. Nieprzyjemny to fakt. Ale ratujący życie.

Przepraszam ale musiałam wtrącić swoje przemyślenia na ten temat.

Wracając do filmu.

Przedstawia dwa rodzaj porodów. Jeden przyjemny wręcz orgazmiczny, na tarasie, w otoczeniu przyrody. W ogóle poród domowy który charakteryzuje się spokojem, nie popędzaniem natury. Dawaniem szansy kobiecie, aby urodziła samodzielnie, bez wspomagania. Przygaszone światło, bliskie osoby, pocałunki męża, nastrojowa muzyka. Drugi szpitalny, pełen procedur, jeśli coś za długo trwa to trzeba to przyspieszyć. Jedna ingerencja rodzi drugą i kolejną. Zaburzony zostaje naturalny rytm porodu. Poród wręcz zostaje odebrany kobiecie.

Odnosi się wrażenie że film jest czarno-biały, że brakuje tych odcieni szarości. Niby są fragmenty pokazujące naturalny poród w szpitalu ale są trochę trudne do wychwycenia.

W tym miejscu chciałabym napisać że porody domowe są cudowne i niesamowite. Ale to nie znaczy że wszyscy teraz mamy rodzić w domu. Nie każdego na to stać i nie każdy ma aż tyle odwagi. Chociaż jak jedna z bohaterek powiedziała ona dziwi się że ludzie nie boją się rodzić w szpitalu. Ale wiele szpitali jest teraz coraz lepiej przygotowanych do naturalnych porodów. Można na prawdę mieć niesamowity poród w szpitalu. Wszystko idzie na prawdę w dobrym kierunku. Tylko kobiety muszą pokazać że chcą rodzić a nie mieć odbierane porody.

Chciałabym napisać jeszcze o milionie rzeczy. O tym jaki poród jest niesamowity. O tym jakie niesamowite jest nasze ciało. O tym jakie mądre potrafimy być kiedy poród zostaje nam oddany. O tym jaką niesamowitą drogę pokonuje dziecko żeby poznać swoją mamę od drugiej strony. O tym czym dla nas jest ból porodowy i o tym jak ważny jest. O tym jak zmienia się nasze odczuwanie bólu w zależności od tego za co go uważamy. I o wielu wielu innych rzeczach, ale to tematy na kolejne wpisy.

Tymczasem życzę wszystkim kobietom aby ich porody były dla nich niesamowitym przeżyciem.

Polecam ten film obejrzeć na początku ciąży, pomoże zrozumieć siłę naszych ciał. Bo poród jest w kobiecie i ona wie jak się rodzi, trzeba jej tylko na to pozwolić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.