Studium dla Doul

Ostatni zjazd w Studium dla Doul pokazał nam różne podejście do porodu. Poród od strony lekarzy i poród od strony położnych. Miałyśmy też okazję uczestniczyć w praktycznych, niezwykle przyjemnych zajęciach dotyczących „Masażu macierzyńskiego”

Poznałyśmy porodówkę oczami lekarza – pani doktor nauk medycznych Aleksandry Persona-Śliwińskiej. Zajęcia z „o Fizjologii ciąży i porodu” były zdecydowanie za krótkie. Pani doktor przekazała nam dużo wiedzy (jednak za mało jak na taką rządną wiedzy grupę). Wiedzy rzeczowej, w iście „techniczny sposób”. Rolą lekarza jest ratowanie życia i zdrowia. Dlatego przy prawidłowym fizjologicznym porodzie jego obecność, wg mnie, nie zawsze jest niezbędna. Nie chciałabym, aby lekarze poczuli się wykluczeni czy niepotrzebni. Są bardzo potrzebni, ale dopiero wtedy kiedy zaczyna się dziać coś niepokojącego. Wtedy właśnie konieczna jest ich wiedza, ich wieloletnie studia i rzeczowe podejście „do sprawy”. Z wyniesioną na zajęciach wiedzą jeszcze lepiej będziemy wiedziały jak wesprzeć rodzącą kobietę. Procedury lekarskie nie będą dla nas zaskoczeniem.

Na kolejnych zajęciach „Holistyczna opieka okołoporodowa” pojawiła się pani magister Iwona Marczak. Kobieta, którą widziałam już kilkukrotnie. Która miała swój udział w moim dojrzewaniu do uznania porodu cesarskiego jako porodu, do którego kobiety mają prawo. Niezależnie od tego jak do niego doszło. Pokazała nam poród oczami położnej. Położnej która rozumie czym poród jest dla kobiety. Która pomaga przyjść na świat dzieciom zarówno w warunkach szpitalnych jak i domowych. Uświadomiła nam, że są rzeczy, których nawet mimo szczerych chęci nie da się przeskoczyć. Poznałyśmy zmodyfikowaną wersję definicji porodu. Była dla na bardzo przystępna. Dowiedziałyśmy się trochę o zależnościach na linii lekarz – położna. Dwa medyczne zawody, a jednak każdy widzi poród inaczej, ale też każdego funkcja jest zupełnie inna. Oczywiście są różne położne i różni lekarze. Każdy ma swoje osobiste doświadczenia, które wpływają na to jak traktuje poród. Jednak nastawienie położnych do porodu jest mi bliższe. W idealnym świecie położne mogłyby doulować pacjentkom. Jednak realia są inne. Położne mają często kilka pacjentek, mają wielogodzinne dyżury… I właśnie tutaj pojawia się miejsce dla douli. Jest skupiona tylko na rodzącej. Nie musi myśleć o tym czy zapis KTG jest prawidłowy i czy wołać już lekarza, czy może jeszcze nie ma takiej potrzeby. Doula jest i wspiera. Koniec dyżuru? Zmienia się personel, ale nie doula. Doula jest cały czas ta sama. Zadba o komfort. Pomasuje, pomoże złagodzić ból, pogada kiedy okaże się, że cały personel medyczny zniknął, bo akurat gdzie indziej jest pilniejszy „przypadek”. Potrzyma za rękę i pomilczy. Wszystko tylko dla kobiety, która może się wtedy skupić tylko na sobie i swoim dziecku. Doula może pomóc ojcu czuć się przydatnym na sali porodowej. Ilu to ojców idzie do porodu, bo wszyscy idą i czuje się tam jak piąte koło u wozu. Doula może go zaangażować. Może postarać się dyskretnie uwiecznić na zdjęciu pierwsze rodzinne spotkanie.

Kolejne zajęcia pokazały nam wzmacniającą siłę dotyku. Pan Paweł Szczotka opowiedział nam o magicznej mocy masażu. Hm, nie tylko opowiedział. Miałyśmy okazję pomasować siebie nawzajem pod czujnym okiem profesjonalisty. Wybrane szczęściary miały okazję być „modelami”, na których pan Piotr zademonstrował nam jak należy masować. Ciekawa jestem ile z nas testowało nowo zdobyte umiejętności na swoich partnerach W końcu dowiedziałyśmy się również jak nie masować klientek, za to mężów jak najbardziej 🙂

 

image
zestaw lektur przywiezionych z zajęć 🙂

Jeden komentarz

  1. Program zajec pierwszej w Polsce rocznej szkoly dla doul zostal tak skonstruowany, by absolwentka mogla w spos b holistyczny towarzyszyc kobiecie w okresie okoloporodowym i wspierajac ja emocjonalnie, pomagac w poszukiwaniu niezbednych informacji. Zajecia szkoly dla doul rozpoczynaja sie od pazdziernika 2015.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.