Dziecko z Bliska – Agnieszka Stein

Jak wychowywać dziecko? Nie łatwe zadanie.

Może warto trochę zrozumieć dziecko zanim zaczniemy myśleć, że z naszym dzieckiem jest coś nie tak.

Dziecko z Bliska Agnieszki Stein

to książka, która częściowo tłumaczy zachowania naszych dzieci.

Słyszeliście, że rodzice powinni być konsekwentni, nigdy nie powinni przy dziecku mieć różnego zdania i w ogóle? Jak długo jesteście w stanie razem z partnerem myśleć i mówić jakbyście byli jednym organizmem? Chcecie taki wzorzec dać dziecku? Jaki związek stworzy w przyszłości dziecko, które widzi, że rodzice zawsze mówią i myślą to samo, że nigdy nie zmieniają zdania. Zdajecie sobie sprawę jakim szokiem dla dorastającego dziecka będzie pierwsza kłótnia z jego partnerem?

Dziecko do prawidłowego rozwoju powinno widzieć prawdziwe relacje między ludźmi. W ten sposób uczy się, że każdy jest inny – jest odrębną samodzielnie myślącą istotą. Ma prawo do własnego zdania oraz szanować zdanie innych.

„Dziecko z Bliska” omawia trzy najważniejsze aspekty przystosowywania dzieci do samodzielnego życia w przyszłości.

Relacja – o relacji między dzieckiem, a dorosłymi. Po co tworzymy relację z dzieckiem. Przecież powszechnie uważa się, że dziecko trzeba wychowywać tak aby nie było za bardzo przyzwyczajone do rodzica, bo później w przedszkolu problem z lękiem separacyjnym. A może jest zupełnie inaczej. Co sprawia, że dziecko zaczyna funkcjonować w społeczeństwie samodzielnie, jak do tego dochodzi?

Regulacja – kto inny jak nie rodzic pokazuje dziecku jak radzić sobie z emocjami. Niekoniecznie strasząc., że inne dzieci będą się z niego śmiać. Wiem, że dla wielu osób to dziwne, w takim otoczeniu się wychowywaliśmy, ale na prawdę można zupełnie inaczej regulować emocje dziecka.

Rozwój – Czasami wymagamy od naszych dzieci zbyt wiele. Innym razem pomimo tego, że my rozumiem ograniczenia jakie stawia przed dzieckiem jego wiek i odpowiedni do wieku rozwój inni ludzie wymagają, aby nasze dzieci zachowywały się jakby były już dorosłe. Jak wiele razy słyszeliście o niedojrzałości emocjonalnej dzieci? A jak wielu z was uważa się za dojrzałych emocjonalnie. Ja według standardów przedstawionych mi przez panią pedagog uznałam, że do jej oczekiwań wobec mojego dziecka jeszcze mi wiele brakuje, a co dopiero dziecku 🙂

„Dziecko z Bliska” to nie poradnik jak wychowywać dziecko. To raczej książka pokazująca nam jak funkcjonuje dziecko. Rozumiejąc jego zachowanie, później łatwiej jest reagować na jego zachowanie, które jest uważane powszechnie za niedopuszczalne. Tak histerie w sklepie to normalny etap rozwoju. Nas doprowadza do szału, a dla dziecka to bardzo poważna sytuacja i potrzebuje naszej pomocy, a nie karania czy bicia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.